Aktualności / Posted on

Tato, pobaw się ze mną

Pojawienie się dziecka w rodzinie jest rewolucją w życiu obydwojga rodziców. Przynosi wiele szczęśliwych chwil, ale też i stawia nowe obowiązki. Kobieta przeżywa ten czas nadzwyczaj intensywnie i głęboko. Narodziny dziecka są wyzwaniem dla ojca, który powinien wspierać i dawać oparcie swojej życiowej partnerce. To czas wyjątkowy oraz wymagający dla rodziców. Zdarza się, że dziecko wypełnia tak wielce świat kobiety, że mężczyzna zdaje się widzieć siebie samego na drugim lub trzecim planie. Natomiast jego obecność i wsparcie jest kluczowa od samego początku. Dzięki budowaniu pozytywnego kontaktu z dzieckiem od pierwszych chwil jego życia daje jemu poczucie akceptacji i bezpieczeństwa. Rola ojca jest dopełniająca i nie mniej ważna niż matki.

TATO, POBAW SIĘ ZE MNĄ

Opiekowanie się dzieckiem nie należy do najłatwiejszych zadań, ale przynosi wiele dobrego – chwile wzruszeń i bezcenne momenty, gdy na własne oczy przeżywa się pierwsze sukcesy. Wszystko przychodzi z czasem, więc każda pociecha rozwija się we własnym tempie. Zdarza się czekać dłużej na pierwszy ząb, na raczkowanie, pierwsze słowo, lecz później wszystko przychodzi znacznie szybciej. Żeby nie ominąć najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka, należy okazać jemu wystarczająco dużo cierpliwości i poświęcić swój czas. Zabawa z tatą bazuje na ojcowskiej miłości i czułości. Warto zatem chociaż raz na jakiś czas poświęcić cały dzień dla dziecka i przypomnieć sobie choć na chwilę lata młodości. Mężczyźni są często określani mianem „małych chłopców”, ale rzeczywiście to w nich drzemią skrywane moce konstruktorskie. Dzięki swoim pomysłom są w stanie przemienić zwykły dywan w małe miasteczko. Mężczyzna bardziej niż kobieta jest skłonny do szaleństw i wygłupów.  Tata jest najlepszy na nudę i można z nim spędzić efektywnie czas. To czas niezwykły i wyjątkowy. Miłość ojcowska jest na równi ważna z miłością matczyną. Dlatego nieobecność ojca w życiu młodego człowieka wywołuje u niego stres, niepokój i lęki. Udział w wychowywaniu dziecka nie sprowadza się do opieki kiedy dziecko odnosi tylko sukcesy. Trzeba nauczyć je znosić porażki i inne przeciwności. Rola taty nie ogranicza się tylko do wspólnej zabawy, ale także do codziennej opieki nad dzieckiem. Ważne, aby nie bać się wykonywania podstawowych czynności higienicznych i przygotowywania posiłków.

Dzięki tacie w oczach dziecka kształtuje się obraz mężczyzny i jego rola w życiu całej rodziny. Dziecko często chce robić to co tata, zachowuje się jak tata, czy chce pracować tam gdzie on. Być tatą to wyzwanie, któremu nie każdy jest w stanie sprostać. Dlatego ojcostwo jest niezwykle odpowiedzialne. Ten kto opanuje tę trudną sztukę i będzie w stanie połączyć rolę przyjaciela, opiekuna, rodzica i wychowawcy w jedną całość sprosta oczekiwaniom całej rodziny. Bez zrozumienia tych kwestii ciężko jest samodzielnie rozsądzić w jaki sposób skutecznie jest oddziaływać na dziecko. Miłość przekazana pociechom powróci ze zdwojoną siłą i będzie najpiękniejszym darem z serca.         Dziś w natłoku domowych zajęć, praca zawodowa staje się odskocznią od różnych problemów. Nie można pozwolić żeby praca stała się odskocznią od dziecka. Czasami nie potrzeba wiele, a można zyskać znacznie więcej. Starania podejmowane dzisiaj zaowocują w przyszłości.

Rodzina jest najważniejszą komórką w społeczeństwie. A dziecko powinno być najważniejsze w życiu rodziny. Dbałość i troska o najmłodszych to zadanie dla współczesnego ojca. Tylko dzięki wzajemnemu współdziałaniu z kobietą jest się w stanie żyć w harmonii i stworzyć pozytywny męski obraz w oczach dziecka. Dlatego nie wolno kwestionować wzajemnie swoich zdań, a wspierać się i uzupełniać. Dzięki temu dziecko będzie czuło się zrozumiane i kochane.

Sebastian Żukowski

Tato, pobaw się ze mną